Staj

Film çekimlerinde elindeki klaket ile gülümseyen genç kızÜniversite hayatının olmazsa olmazı, iş hayatına atılan ilk adım: STAJ

Günümüzde iş dünyası yeni mezunlardan bile iş tecrübesi istiyor.

Ve iş hayatına girişte altın anahtar, referans.

Peki, bir “öğrencinin” iş tecrübesi edinmesi nasıl mümkün?

Bir öğrenci, ailesinin iş dünyasında tanıdıkları yoksa nasıl kendine referans olacak kişileri bulacak?

Tüm bunların cevabı STAJ’da.


Üniversite hayatı boyunca staj yapan, yarı zamanlı çalışan öğrenciler, hem mezun olduğunda iş tecrübesi ile mezun olurlar, hem de iş hayatına girişin altın anahtarı olan referans için yeni insanlarla tanışmış olurlar.

İş hayatında bulunan tüm şirketler, tüm insanlar farklı şirketlerle de iş ilişkisi içinde olduğu için, yalnızca staj yaptıkları şirkete işe giriş için değil, farklı şirketlerde işe giriş için de staj sırasında tanışılan kişiler birer anahtar.

Çok uluslu şirketlerde staj başvuruları iş başvurularından farksız. Staj yapan mezunlar, işe girişte öncelikli.

Küçük ve orta boy işletmeler ise, nitelikli üniversite öğrencilerini işe alıp kendi işlerini öğretmekten ve yetiştirmekten büyük verim alıyorlar.

Bir diğer faydası ise, öğrencinin iş hayatını tanımasını ve dolayısıyla hangi sektörü – departmanı istediğini, özellikle de hangisini istemediğini anlaması.

Bir işin kişiye uygun olup olmadığını anlamanın bir numaralı yolu, o işi yapan birinin yanında vakit geçirmek.

Tüm bunların farkında olarak üniversite hayatını yaşayan öğrenciler için iş hayatı çok daha kolay.

Staj Başvurusu

Staj Başvuru Kullanıcı Kılavuzu e
Kurum/firmadan alınacak yazı örneği e

İstanbul Kültür Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Programları Uygulama Çalışmaları ve Staj:  

İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’na kayıtlı olan öğrencilerin ders, uygulama ve laboratuar gibi çalışmalara en az yüzde 75 oranında devamları gereklidir. Her yılsonunda iki defa 20 iş günü iş yeri eğitimi zorunluluğu da vardır.
İstanbul Kültür Üniversitesi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programında Staj 40 iş günüdür. Öğrencilerimiz stajlarını, radyo ve televizyon yayını yapan işletmelerde, alana yönelik yapım şirketleri ve ajanslarda yapabilmektedir. Staj süresince yaptıkları uygulamalarla deneyim sahibi olarak iş hayatına daha güvenilir adım atmaktadırlar.

Öğrenciler mecburi 40 iş günlük stajlarını ISKAV tarafından yönlendirilen sektörün önde gelen firmalarında tamamlayacaklardır.

Programımız ISKAV vakfının  yanı sıra iklimlendirme ve soğutma piyasasının lokomotifi durumundaki ISISAN, ALARKO CARRIER ,BOSCH-BUDERUS , ARÇELİK, DAİKİN  gibi firmalar ve İSKİD, SOSİAD gibi vakıf ve derneklerle işbirliği yaparak öğrencilerimizin kendilerini geliştirebilecek staj yerlerinde staj yapmaları sağlanmaktadır. Düzgün  ve verimli yapılan staj mezun olduğunda iş istihdamının yolunu açacaktır.

Her öğrencinin 40 İş günü süre ile staj sorumluluğunu yerine getirmesi zorunludur.
 Kurumdışı staj 20 iş günüdür. 
Her öğrencinin 20+ 20= 40 İş günü süre ile staj sorumluluğunu yerine getirmesi zorunludur .
Her öğrencinin 40 İş günü süre ile staj sorumluluğunu yerine getirmesi zorunludur.
Her öğrencinin 40 İş günü süre ile staj sorumluluğunu yerine getirmesi zorunludur.